گواهینامه در اوکراین

2 - گواهینامه در اوکراین

گواهینامه در اوکراین 

در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط گرفتن گواهینامه در اوکراین و رانندگی و قوانین مربوط به آن در این کشور  بپردازیم. اکنون که شهروندان بسیاری از کشورها می توانند بدون ویزا وارد اوکراین شوند ، افراد بیشتری تصمیم می گیرند که به اوکراین بروند. برخی از افراد تمایل دارند با خودروی شخصی خود در کشور مقصد باشند. خیلی از آن ها این سوال را دارند که آیا قانونی در این باره وضع شده است. به بررسی آن خواهیم پرداخت.

هر خارجی می تواند اتومبیلی به اوکراین بیاورد. شرایط آن به این صورت است که شما باید گواهی ثبت نام وسیله نقلیه از کشور خود و همچنین گذرنامه بین المللی خود را داشته باشید. هنگام عبور از مرز شماره پلاک خودرو از شما خواسته می شود و افسران گمرک مهر ویژه ای در گذرنامه شما می گذارند. تمبر مربوط به “واردات موقت” خودروی شما به اوکراین است و شماره پلاک شما روی آن خواهد بود. این روش رایگان است.مأموران پلیس مرزی و گمرک برسی خواهند کرد که شما  با همان اتومبیلی که وارد کشور شده اید ، از کشور خارج شوید.

در این حالت مهر دیگری با شماره پلاک شما در گذرنامه شما قرار می دهند . اگر اوکراین را به طور موقت بدون اتومبیل خود ترک می کنید ، باید این موضوع را برای آنها توضیح دهید ، اما به طور کلی  مشکلی پیش نمی آید. تنها درصورتی که آن ها متوجه شوند  شما چندین اتومبیل را به داخل کشور آورده اید و بدون آنها خارج می شوید ، مشکلی ایجاد خواهد شد ، زیرا که این بدان معنی است که آنها را در اوکراین فروخته اید و باید واردات بپردازید.

اطلاعات وسیله نقلیه شما در گذرگاه مرزی به کامپیوتر وارد می شود.همانطور که می دانید نوع طراحی خودرو محل قرار گرفتن فرمان (در چپ یا راست) در کشور های مختلف فرق می کند. این در حالی است که در اوکراین اتومبیل های دارای فرمان در سمت راست در اوکراین مجاز هستند ، اما ممکن است فقط توسط صاحبان خارجی آنها رانندگی شوند یا زمانی که مالک سوار ماشین است مجاز باشد.

در مسائل مربوط به خودرو و گرفتن گواهینامه ی رانندگی مسئله ی بیمه مطرح می شود.می خواهیم بدانیم شرایط بیمه ی خودرو در اوکراین چگونه است.  بیمه اتومبیل تا سال دو هزار و یازده (۲۰۱۱) در اوکراین اجباری نبوده است.و از نظر بیمه ای در مرزهای این کشور کسی برسی نمی شد. شرکت های بیمه خارجی تقریباً از بیمه اتومبیل شما امتناع می کنند.شما می توانید بیمه اتومبیل شخص ثالث را در اوکراین با حداقل ۱۳۰ UAH برای شش ماه خریداری کنید (۲۶ دلار آمریکا – البته این مبلغ مربوط به سال دوهزار و هفت  بود). با این کار ۵۰۰۰ دلار خسارت به ماشین دیگر در تصادفاتی که خودتان مقصر هستید ، جبران می شود. بیمه نامه های کاملاً اتوماتیک اتومبیل ممکن است برای خارجی ها نیز موجود باشد.

هزینه ی اخذ گواهینامه در اوکراین سیصد و پنجاه دلار است که ظرف سه روز دریافت می شود.حال می خواهیم بدانیم برای گرفتن گواهینامه در این کشور داشتن و ارائه ی چه مدارکی الزامی است. دو قطعه عکس ۳/۵ * ۴/۵ روی کاغذ مات/گواهینامه ایرانی و ترجمه به زبان اوکراینی به همراه مهر ناتاریوس/ داشتن اقامت دائم یا موقت اوکراین از جمله مدارک مربوط به این مسئله است.

آزمون دریافت گواهینامه در اوکراین پیچیده نیست.واحد امتحان برای دریافت گواهینامه رانندگی از دو قسمت تشکیل شده است: یک تئوری ۲۰ دقیقه ای است آزمون کامپیوتر با بیست سوال و یک قسمت عملی از آزمون (آزمون رانندگی) است. هر دو آزمون از مارس  دوهزار و هفده (۲۰۱۷) به زبان انگلیسی ارائه شده است. اگر زمان آزمون را نتوانسته اید مدیریت کنید  یا بیش از دو خطا مرتکب شده اید ، امتحان شما ناموفق است. امتحان کتبی را می توان تعداد نامحدودی بار انجام داد اما بخش رانندگی سه  بار محدود است.

گواهینامه ی بین المللی چیست/ IDP شما یک فرم معتبر است که به منظور  شناسایی در بیش از صد و پنجاه (۱۵۰ )کشور در سراسر جهان به کار می رود. و حاوی نام، عکس و اطلاعات رانندگی شما به دوازده زبان رایج در جهان است.این اطلاعات شناسایی شما را به دوازده  زبان ترجمه میشود -پس از آن اين مجوز بين المللي بدون نیاز به هرگونه آزمون رانندگی صادر می‌گردد.

مدت زمان  اعتبار گواهینامه ی بین المللی يك ساله و سه ساله می باشد و در کشورهای پذیرنده این مجوز قابل استفاده است. اشخاصی که اقدام به دریافت این گواهینامه می نمایند باید قوانین مربوط به شرایط اخذ اقامت و شغل در کشور مقصد را در نظر گرفته و ان ها را رعایت کنند. گواهینامه های بین المللی  علاوه بر زبان اصلی شخص متقاضی به ۷ زبان دیگر نیز ترجمه شده است. این زبان ها عبارت اند از : ‌انگليسي – فرانسوي – روسي – عربي -‌ آلماني – اسپانیائی – چینی. گواهینامه های  بين المللي را نمی تونان تمدید کرد  و پس از تمام شدن مدت زمان اعتبار ان متقاضی برای دریافت مجوز رانندگی دوباره باید درخواست داده و اقدام نماید.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد قوانینی در رابطه به رانندگی و گرفتن گواهینامه در اوکراین وجود دارد که رعایت کردن آن ضروری است. ازجمله ی این قوانین این است که الزامی است در سمت راست جاده رانندگی کنید.حداقل سن برای گرفتن گواهینامه و اجازه ی رانندگی در این کشور هجده سال است. و هم چنین حداقل سن قانونی برای اجاره خودرو  در این کشور ، ۲۵ سال است.

بستن کمربند ایمنی جزء اصول اولیه ی رانندگی و الزامی است. خوردن و یا  نوشیدن و کار کردن با تلفن همراه در حیت رانندگی تخلف بوده و تذکر پلیس و اعمال جریمه را در پی خواهد داشت. حد مجاز سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت در مناطق شهری و ۱۳۰ km/h در بزرگراه ها است. داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است. به همراه داشتن چندین وسیله ی امدادی  مانند دستگاه هشدار دهنده اولیه ، خاموش کردن آتش و یک کیت کمک های اولیه در ماشین شما به ویژه در مسافرت هایی با مسافت طولانی لازم است.

زمستان در اوکراین می تواند بسیار دشوار باشد زیرا در اکثر مناطق این کشور برف و باران بسیار می بارد.  از داشتن  لاستیک زاپاس و هم چنین داشتن زنجیر چرخ در برف اطمینان حاصل کنید . شما باید کیت اضطراری خود را در ماشین خود داشته باشید. روشن نگه داشتن چراغ جلوی خودرو در اکثر زمان ها برای رانندگان الزامی است.هنگامی که تصادفات رانندگی در اوکراین رخ می دهد ، رانندگان موظف هستند اتومبیل های خود را در صحنه تصادف بگذارند تا زمانی که پلیس راهنمایی و رانندگی بیاید و گزارش خود را بنویسد. این قانون اغلب مشکلات ترافیکی را در شهرهای بزرگ ایجاد می کند. وقتی رانندگان نمی خواهند پلیس و شرکت های بیمه را درگیر کنند ، در محل در مورد تسویه نقدی توافق می کنند.

 

2020-12-14T12:04:35+03:30