پرچم اوکراین

29 - پرچم  اوکراین

پرچم اوکراین

پرچم به عنوان یک نماد ، ابتدا به عنوان وسیله ای برای علامت گذاری ، از دوران باستان نشأت گرفته است. پرچم دولت صفت ذاتی هر کشوری است که تجسم هویت و تداوم سنت های دولت سازی آن است.این اولین بار در اروپا مورد استفاده قرار گرفت. و در قرون وسطی به سرزمین های اوکراین گسترش یافت. یک تکه پارچه متصل به نیزه ، که بیشتر نشانگر محل تجمع رزمندگان است ، بیشتر اوقات به عنوان یک پرچم در نظر گرفته می شد.

طبق گفته کارامزین ، اسلاوها پرچم های خود را می پرستیدند و معتقد بودند که در زمان جنگ مقدس تر از همه بت ها هستند.گاهی ها به همراه اسلحه حمل می شدند ، تا آنجا که ممکن بود بالاتر قرار می گرفتند ، بنابراین هر جنگجو می توانست آنها را ببیند.جالب است که اولین پرچم اتحاد جماهیر شوروی اوکراین در مارس ۱۹۱۹ تاسیس شد. این پرچم قرمز با حروف اول طلای SSR اوکراین در گوشه بالا سمت راست با یک قاب طلایی بود. دولت اوکراین نماد هایی را مطابق با قانون اساسی خود در نظر گرفته است.

پرچم دولتی اوکراین؛
نشان دولتی اوکراین؛ و
سرود ملی اوکراین

 

پرچم اوکراین برای نخستین بار در بیست و هشت (۲۸) ژانویه سال هزار و نهصد و نود و دو به عنوان یک  پرچم ملی و نشانی  غیر نظامی و هم چنین نشان استانی به رسمیت شناخته شد. پرچم این کشور از دو نوار به رنگ های آبی و زرد  تشکیل شده که به صورت افقی نمایش داده می شوند. رنگ آبی روشن در بالا و یک زرد روشن در پایین. نوار آبی نشان دهنده آسمان است و زرد مخفف زمین و مزارع حاصلخیز اوکراین است.  که به عنوان یک لوگوی کرافیکی مهم است.اوکراین در طول حیات خود دستخوش تغییرات زیادی شده است.   پرچم جمهوری اوکراین در سال هزار و نهصد و نود ودو ( ۱۹۹۲) میلادی جایگزین نشان رسمی جمهوری سوسیالیستی اوکراین شوروی گردید.

 

نیزه سه شاخه به کار رفته در آن نماد رسمی کشور اوکراین می باشد و رنگ های آن از رنگ های پرچم این کشور   گرفته شده است. برخی از دانشمندان مدرن از زمان مشرکین از رنگهای زرد و آبی استفاده می کنند. این به طور ارگانیک در آیین مسیحی بافته شده است ، و امروز در کلیساهای ارتدکس آتش و آب – بیشترین قداست ، که از طریق رنگ زرد و آبی بیان می شودین نمادی از آزادی ، وحدت و استقلال است.

 

پرچم اوکراین نماد چیست؟
پرچم اوکراین یک دو رنگ افقی زرد و آبی و طلایی با نوارهای برابر است. … زرد طلایی نماد مزارع گندم است و آبی نشان دهنده آسمان ، کوه ها و نهرهای اوکراین است. اوکراین با  وجود زیر سلطه بودن آن در قرن دهم و یازدهم خود را به عنوان یک روس مستقل به رسمیت شناخت و  بسیار خوب عمل می کرد ، اما بعداً به لیتوانی پیوست. ، این بار به روسیه و سپس به اتحاد جماهیر شوروی.  پس از استقلال در سال هزار و نهصد و نود و یک (۱۹۹۱) ، اوکراین مستقل شد و از سال  هزار و نهصد و نود و  دو (۱۹۹۲) دوباره شروع به استفاده از پرچم به شکل فعلی کرد. در طول دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی که اوکراین تحت سلطه شوروی بود، پرچم کشور اوکراین بکار گرفته نمی شد.از آن زمان ، اوکراین با یک سری مشکلات اقتصادی و سیاسی روبرو شده است ، بنابراین رنگ های ملی که دارای اهمیت مذهبی نیز هستند ، برای اوکراینی ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

تا به امروز، اوکراین دو نشان های ملی: بزرگ و کوچک،  داشته است. اما غالبا از یک نماد استفاده کرده است . نمادی در سکه های قدیمی این کشور وجود دارد.این نماد به تصویر کشیده در اسناد رسمی، در سکه های ضرب شده. اغلب نشانی ملی است و  بخشی از نشانه های سازمان های مختلف و شرکت های تجاری است.

 

 

اگر یک نگاه کلی به تاریخچه و هویت های ملی  این کشور داشته باشیم درمیابیم که  نماد دولت از دست رفته  در جهتی استفاده شده است  که این مسئله را  روشن کند که کشور درگیر شده است. در قالب قوانین رسمی پرجم کشور را در یک زمینه آبی به تصویر می کشد یک نیزه سه شاخه طلا – که  نمادی از قدرت و عظمت شاهزاده ولادیمیر است.،   در اوکراین هم همانند کشورهای دیگر، پرچم و سرود خاص  خود را دارد.

بنابراین ،  رنگهای این پرچم  در اعماق مردم اوکراین ، بدون هیچ گونه تأثیر خارجی متولد شده اند. پرچم اوکراین که مدتها به عنوان یک نماد ملی شناخته می شد مطابق با ماده ۲۰ قانون اساسی پرچم ایالت اوکراین بود. و امروز ، پرچم آبی و زرد ما در هر شهر و روستای اوکراین به اهتزاز در می آید.

سرود ملّی اوکراین در شکل کنونی‌اش در شش  مارس دو هزار و سه (۲۰۰۳) رسمیت یافت. طبق توافقنامه و  امضای اتحاد جماهیر شوروی قفقاز و اتحاد جماهیر شوروی بیلوروسی ، جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین تشکیل شد ،  هم چنین بلافاصله این سرود توسط رژیم شوروی  به منظور سرکوب تجزیه در میان اوکراینی ها رد و ممنوع اعلام شد.  ولی در نهایت  تصمیم گرفته شد که هر جمهوری شوروی جداگانه می تواند سرود خاص خود را داشته باشد.

 

در ۱۵ ژانویه سال هزار و نهصد نود و دو  ،  قطعه موسیقی به عنوان سرود دولتی اوکراین توسط پارلمان اوکراین ، Rada Verkhovna Rada تصویب شد و بعدا در قانون اساسی اوکراین ایجاد شد. با این حال ، شعر این سرود به طور رسمی تصویب نشد تا اینکه در ۶ مارس دو هزار و سه ، هنگامی که رادای Verkhovna قانونی در مورد سرود دولت اوکراین ، که توسط رئیس جمهور وقت لئونید کوچما پیشنهاد شده بود ، تصویب کرد این کشور هم دارای سرود ملی ویژه ی خود شد. سرود ملی اوکراین هم همانند سرود ملی دیگر کشور ها از شکوه و معنی خاصی برخوردار است در ادامه به ترجمه فارسی سرود ملی این کشور خواهیم پرداخت .

کشور اوکراین و شکوه و ازادی ان هنوز زنده است  ای هم میهنان زندگی  برای باری دیگر به ما لبخند می زند و همه ی   دشمنان به زودی نیست و نابود می گردند و سپس ما  در کشور آزاد خود حکومت خواهیم کرد.

 

هنوز هم مردم اوکراین در مراسمات مذهبی و سنتی خود سرود ملی کشور خود را سروده و بسیار به آن افتخار می کنند. زیرا توانستند با مبارزه های طولانی مدت کشور  را از زیر سلطه ی جماهیر شوروی خارج کنند و این مسئله برای آن ها حائز اهمیت و دارای غروری ملی است.

 

 

 

2020-12-14T12:02:14+03:30