هزینه ی زندگی دراوکراین

7 1 - هزینه ی زندگی دراوکراین

هزینه ی زندگی در اوکراین

اوکراین یکی از بزرگترین کشورهای اروپا است که در سال هزار و نهصد و نود و یک  پس از سال ها توانست استقلال خود را به دست آورده و از اتحادیه ی جماهیر شوروی جدا شود. این کشور دارای تاریخ بسیار غنی است. کشور اوکراین علاوه بر  جاذبه های فراوانی که  برای مردم در نقاط مختلف دنیا دارد هزینه زندگی در اوکراین نیز به نسبت سایر کشور های اروپایی پایین تر است  و کسانی که به دنبال زندگی بهتر می باشند این کشور را به عنوان مقصدی بی نظیر برای زندگی تصور می کنند.

یادگیری و محاسبات  هزینه های زندگی در اوکراین یک گام مهم برای همه دانشجویان خارجی است.  اوکراین یکی از ارزان ترین کشور اروپایی است که آن را به یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل در خارج از کشور در اروپا تبدیل می کند.در عین حال که اوکراین کشوری با هزینه های پایین برای زندگی و تحصیل است  اتباع خارجی قبل از مهاجرت به منظور تحصیل و زندگی بایستی همه ی جهات از هزینه های زندگی در این کشور  را برسی کرده تا در صورت زندگی و مواجه با قیمت های مختلف مسکن/ خوراک /و… دچار مشکل نشود.

قطعا اکثریت افراد کشورهای غربی را از لحاظ  های تمدن و پیشرفته بودن در زمینه های فنی و …  برتر می دانند  بسیاری از متقاضیان به مهاجرت  به دنبال  آزادی / حریم خصوصی / و سبک زندگی با هزینه های مناسب هستند که اوکراین هم کمتر از کشور های غربی نمی باشد و می تواند گزین های مناسب جهت انتخاب کشور مقصد باشد.

در مقایسه با دیگر مناطق اروپا، هزینه زندگی در اوکراین به طور قابل توجهی پایین است. هر چند که در شهرهای بزرگ هزینه ها بیشتر می شود. گرانترین شهرها کیف و اودسا هستند .شهر های بزرگ در اوکراین که بیشتر از یک میلیون جمعیت دارند عبارتند از کیف که پاییتخت  کشور وکراین است،  دنیپرو / خارکف/لووف/اودسا  جزء شهرهای بزرگ و مهم برای زندگی در آن شناخته می شوند.شهرهایی مانند Kherson ، Mykolaiv ، Poltava ، Ivano-Frankivsk ، Chernivtsi ارزان تر از شهرهای ذکر شده در گذشته خواهند بود.

همه این شهرها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند اما همگی به عنوان شهرهای مدرن و راحت شناخته می شوند.  .از لحاظ نحوه ی برخورد شهروندان این کشور با مهاجران می توان گفت که غالبا مردم اوکراین در ظاهر مردمی سرد و جدی به نظر می رسند در حالی که  زمانی که با آنها آشنا می شوید و  به ویزه هنگامی که آن ها شما را به عنوان یک توریست  در کشور دیده و با شما برخورد می کنند.بسیاری از مردم می خواهند بدانند که زندگی واقعی به ویژه برای یک فرد مهاجر دراوکراین چگونه است؟

سوال برخی مهاجران در رابطه با مهاجرت این گونه است که آیا مهاجرت به اوکراین  نیازمند یادگیری زبان ویژه ای است حتما باید زبان روسی و یا اوکراینی را آموخت یا زبان انگلیسی هم در این کشور کاربرد دارد .داشتن درک اولیه از زبان اوکراینی و روسی یک اشتباه است. تعداد کمی از مردم اوکراین میتوانند به انگلیسی صحبت کنند و بیشتر این افراد در شهرهای بزرگ هستند. زبان یکی از سخت ترین چالش هایی است که  مهاجران و حتی گردشگران ممکن است در زمان زندگی در اوکراین با آن مواجه شوند.

به طور کلی هزینه زندگی در اوکراین به چه صورت است برای زندگی راحت در حالی که در کشور  اوکراین هستید ، به هزینه های زندگی به علاوه شهریه سالانه به هزار و دویست  دلار تا هزار و پانصد دلار در سال نیاز دارید. هزینه زندگی در اوکراین در مقایسه با بسیاری از شهرهای دیگر اروپا پایین است. به دلیل تفاوت در سبک زندگی نوجوانان و نسل جوان در این کشور نمیتوان آمار دقیقی از میزان هزینه ی زندگی در اوکراین را بیان کرد زیرا متغیر است.

در اینجا هزینه های تقریبی آورده شده است هزینه های قابل توجه در زمینه های مهم و حیاتی زندگی در اوکراین را می توان به هزینه ی تهیه ی مسکن/حمل و نقل/تهیه  یغذا و پوشاک و دیگر مایحتاج مهم دیگر اشاره کرد. که به شرح آن ها خواهیم پرداخت.لازم به ذکر است که واحد پول ملی اوکراین گریونا (uah) که اکنون نرخی ناپایدار است می باشد.

شما نمی توانید به دلار یا ارز دیگری  هزینه را پرداخت کنید. فقط hryvnia امکان پرداخت را به شما می دهد. کلیه ارزهای خارجی را می توان در بانکها ، دفاتر صرافی ، ایستگاه های قطار و فرودگاه ها مبادله کرد.خوشبختانه این مشکل وجود ندارد زیرا . شعب بانکی بسیار متداول است. توصیه می کنیم از دفاتر مبادله در فرودگاه استفاده نکنید. مطلوب ترین نرخ  مبادله در شعب بانک ها است.

وضعیت هزینه برای مسکن در اوکراین چگونه است اوکراین یکی از بزرگترین کشورهای اروپا هم از لحاظ مساحت و هم از نظر جمعیت است. اوکراین به دلیل تلاش در  روابط نزدیکی که با اتحادیه اروپا دارد  دارای آینده ای درخشان و امیدوار کننده برای مردم سایر کشورهاست.  این کشور به عنوان یک مرکز فرهنگی در اروپای شرقی در حال احیا است و اوکراین توانسته تاکنون  در برابر نفوذ روسیه مقاومت کند .

یکی از مهم ترین هزینه ها در زمینه ی تحصیل و زندگی در اوکراین مربوط به مسکن است . به طور کلی قیمت آپارتمان ها به شهر ، اندازه آپارتمان و محل آن مرکز یا حومه شهر بستگی دارد. می توانید یک آپارتمان یک اتاقه را با قیمت صد  دلار  در شهر های کوچک و دور از مرکز شهر خریداری کنید.هزینه مسکن برای مهاجران حتی در شهرهای نیز به نسب ارزان  است.

اوکراین یک کشور کشاورزی با بسیاری از سنت های آشپزی است. اگر عاشق آشپزی هستید ، مطمئناً بسیاری از دستور العمل های جالب و خوشمزه را یاد خواهید گرفت. تنوع غذایی و پخت روش های گوناگون غذایی ریشه در قدمت و فرهنگ هر کشوری دارد. نوع غذا در هر کشوری نمایان گر آداب و رسوم مردم آن کشور است که سلیقه و طبع ملت را به نمایش گردشگران می گذارد.

مرم کشور اوکراین مثل بسیاری از دیگر کشور ها بهخوراک خوردن و استفاده از طعم های گوناگون بسیار علاقه مند هستند. اگر از گردشگران هستید و قصد سفر به اوکراین را دارید حتما غذاهای متنوع اوکراین را امتحان کنید چون از امتحان کردن غذا های محبوب اوکراین شگفت زده خواهید شد. اوکراینی ها به ندرت سفارش پیتزا و فست فود را در خانه می دهند و درکل با وجود رستوران های خوبی و مناسبی که در این کشور وجود دارد اما اکثر اوکراینی ها غذای سنتی و خانگی را ترجیح می دهند و کمتر از فست فود ها استفاده می کنند . در این قسمت قصد داریم مبلغ غذا در رستوران های قیمت مناسب را برسی کنیم.

غذا در رستورانی ارزان قیمت در اوکراین بدین گونه است که برای مثال  : یک وعده کامل نهار شامل سوپ ، آبمیوه ، و غذا اصلی  مبلغی حدود چهار دلار

غذای دو نفره در  رستورانی با قیمت  متوسط :هشت دلار /غذای مک دونالدز یا غذای کوچک : حدودا پنج هزار دلار شامل بیگ نیستی ، سیب زمینی و نوشابه آبجو اوکراینی نیم  دلار می باشد.آبجوی وارداتی بطری یک دلار/ اگر قصد نوشیدن کاپوچینو در رستورانی شیک در این کشور  را دارید می توانید از نیم تا سه دلار هزینه پرداخت کنید. هم چنین نوشابه و آب نوشیدنی نیز هرکدام به ترتیب به ۰٫۴ دلار و ۰٫۴۶دلار هزینه احتیاج دارند.

برای مثال هزینه  یک لیتر شیر  نیم دلار
نان سفید – ۰٫۳۵ دلار –
یک کیلوگرم برنج ۰٫۸ دلار
تخم مرغ  – ۰٫۹ $ – ۱ دلار آمریکا
یک کیلوگرم سیب زمینی – ۰٫۴ دلار – ۱ دلار (بستگی به زمان سال)
بطری آب یک و نیم لیتری – ۰٫۳ دلار – ۰٫۵ دلار آمریکا
بطری شراب نیم لیتری – ۵ دلار – ۲۵ دلار آمریکا
بطری نیم لیتری  آبجو – ۰٫۴ دلار – ۱ دلار آمریکا.
و سیگار (مارلبورو) – ۱ دلار آمریکا است.

خلاصه هزینه زندگی در اوکراین در  رابطه با مسکن به این گونه است که
اجاره ماهیانه ی ملکی با متراژ هشتاد و پنج متر مربع محل و به صورت مبله  در منطقه ای گرانقیمت و شهر های بزرگ آن چیزی تقریبا  بیست هزار دلار هزینه دارد.
اجاره ماهیانه ی ملکی با همان متراژ  یعنی هشتاد و پنج متر مربع  ۸۵ متر مربع با  محل اقامتی  مبله  اما در منطقه  ای عادی تر  و دور از مرکز شهر هزینه ای تقریبا  ده هزار و ششصد و سی و هفت دلار در پی خواهد داشت. آب و برق به صورت ماهانه  ماه (گرمایش ، برق ، گاز و …) برای مثال خانواده ای دو نفره  در هشتاد و پنج متر  مسطح هزار و هشتصد و نود و هفت دلار هزینه خواهد داشت.

مردم محلی  اوکراین اغلب غذا را در بازار  این کشور خریداری می کنند ، زیرا بسیار  از لحاظ کیفیت و قیمت مناسب است.  اما توصیه ی ما به افراد مهاجر به ویژه دانشجویان این است که به دلیل نداشتن تجربه ی کافی در این زمینه بلافاصله  بعد از مهاجرت خود از بازار خرید نکنید زیرا احتمال فریب شما در بازار وجود خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است از خرده فروشی های بزرگ و یا سوپر مارکت ها  استفاده کنید ، زیرا قیمت پایین است و خرید بسیار راحت تر است.

معروف ترین سوپر مارکت ها  در این کشور عبارتند از:

آمستور
ATB
ASHAN
مترو

در اینجا فقط چند دلیل برای در نظر گرفتن زندگی در اوکراین آورده شده است:در اینجا سایتی برای یافتن گزینه های خاص خود برای اقامت در کیف قرار دارد. باقیمانده خدمات شامل دسترسی سریع به کابل اینترنت پر سرعت ، گاز طبیعی (که اغلب در هزینه اجاره آن گنجانده شده است) ، هزینه های آب ، برق و تلفن (کمتر از هر نوع تماس بین المللی) معمولاً بین بیست تا سی  دلار در ماه اجرا می شود.

لازم به ذکر است که قیمت هتل ها در این کشور بسیار پایین بوده و کسانی که با هدف گردش به این کشور می آیند و نمی توانند مکانی مناسب جهت سکونت در طی مدت زمان اقامت خود پیدا کنند می توانند به راحتی در هتل های قیمت مناسب این کشور سکونت داشته باشند . تورم در اوکراین از سال دوهزار و چهارده مشکل ساز شده است ، بنابراین ممکن است قیمت ها کمی به نسبت سال های گذشته  بالاتر رفته  باشد.

تقریباً همه دانشگاه های اوکراین خوابگاه های خاص خود را دارند. دانشجویان بین المللی می توانند در آنجا زندگی کنند. قیمت اتاق خوابگاه از چهارصد تا هزار دلار آمریکا شروع می شود. در بسیاری از موارد شما با یک یا دو هم اتاقی در آنجا زندگی خواهید کرد. پس این می تواند یکی از دغدغه های دانشجویان مهاجر به این کشور  را از بین ببرد.

اما برخی دانشجویان ترجیح می دهند آپارتمان اجاره کنند.  برخی از آن ها می توانند یک آپارتمان را به همراه تعدادی افراد معدود اجاره کرده و  در پرداخت اجاره ی آن به صورت گروهی در بعضی موارد ، می تواند سود بیشتری داشته باشد. و هزینه ی کم تری در رابطه با اجاره ی مسکن بپردازند. این خود روشی برای نگه داری پوا و کم کردن هزینه های اضافه است. به صورت کلی فرد مهاجر باید تا جایی که امکان دارد هزینه ی های مصرفی خود را در این کشور کاهش دهند به ویژه کسانی که به تازگی مهاجرت کرده و آشنایی کافی با میزان هزینه در این کشور ندارند.

با این حال ،  روشی دیگر برای کم کردن هزینه در کشور اوکراین این است که اگر دانشجویی خابگاه مورد نظر خود را نزدیک به دانشگاه و محل تحصیل خود اجاره کرده است نیازی به حمل و نقل حتی با وسایل نقلیه ی عمومی نیز نمی باشد. اما اگر هنوز هم می خواهید به قسمت دیگری از شهر بروید ، یا از آن لذت ببرید یا در سراسر کشور سفر کنید.
حمل و نقل اتوبوس و قطار در اوکراین نیز بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر از وسایل حمل و نقل شخصی است .

به ندرت لازم است که برای هر نیاز روزانه و ماهانه ما بیش از پانصد دلار آمریکا هزینه کنیم.  در ضمن متقاضیان می توانند بیش از نیمی  از سرمایه و پس انداز های خود را مانند صندوق های بازنشستگی و …  در بانکی مطمئن  ، قابل اعتماد و با ثبات ذخیره کنند که به ازای این سپرده دوازده و نیم درصد سود به فرد پرداخت می شوند.نکته ی دیگر در خصوص مزایای این کشور این است که چون هزینه تاکسی ها نسبتا زیاد است بنابراین بسیاری از مردم از حمل و نقل عمومی استفاده میکنند شهرهای بزرگ مثل کیف، خارکف، دارای سیستم مترو هستند که ارزان، فوق العاده تمیز و راحت است. تعداد کمی از مردم از ماشین شخصی برای سفر کردن استفاده می کنند. اکثر مسافرت ها از طریق قطار انجام می شود.

2020-12-14T12:09:44+03:30