مهاجرت تحصیلی اوکراین

3 1 - مهاجرت تحصیلی اوکراین

مهاجرت تحصیلی اوکراین

یکی از پرتکرارترین سوالات  افراد مهاجر دانستن این است که شرایط  برای مهاجرت تحصیلی به اوکراین است . تحصیل در دانشگاه‌ های کشور اوکراین  بسیار حایز اهمیت است . ویزای تحصیلی کشور اوکراین در مقایسه با سایر  کشورهای اروپایی در سال دو هزار بیست دارای مزیت هایی است.

 

هزینه تحصیل در  کشور اوکراین از هزار وپانصد  دلار تا چهار  دلار در سال متغیر است  که وابسته به رشته  ی انتخابی و  نوع دانشگاه تغییر می کند به صورت کل هزینه ی تحصیل در اوکراین در سال دوهزار و بیست در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مناسب تر است.

یکی از موقعیت های خوبی که دولت این کشور در اختیار محصلان و متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی اوکراین قرار داده است بهره مند شدن از بیمه پزشکی  به صورت جامع و کاملاً رایگان  و استفاده  و برخورداری از مراکز  های عمومی مانند کتاب خانه ف مراکز ورزشی و… برای افراد متقاضی تحصیل در اوکراین است.

• موضوع خوابگاه برای محصلان به ویژه افرادی که از سایر کشورها  به کشور مقصد مهاجرت می کنند موضوعی بسیار مهم است که این کشور خوابگاه هایی مناسب در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

 

•  بعد از به اتمام رسیدن تحصیل در این کشور اخذ اقامت دائم اوکراین  میسر خواهد شد.

دانشجویان ای که همراه با تحصیل قصد شاغل شدن هم دارند به لازم به ذکر است که امکان کار نیمه وقت و تمام وقت  در این کشور وجود دارد.
•  مدرک دانشگاهی و رتبه بندی دانشگاه های این کشور بسیار  معتبر بوده و در سطح بین المللی جایگاه ویژه ی خود را دارد.

برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های  پزشکی/دندان پزشکی/و پیرا پزشکی و فنی مهندسی را دارند تنها با ارایه مدرک دیپلم امکان پذیر است و احتیاجی به مدرک زبان و پیش دانشگاهی خود ندارند

 

 شاید این سوال پیش بیاید که چرا کشور اوکراین برای تحصیل انتخاب شود ؟اوکراین یک کشور اروپایی است شرایط خوب این کشور از جمله پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و  معتبر بودن و مورد تایید بودن این دانشگاه ها در سطح جهانی  متقاضیان بسیاری را از سرتاسر دنیا برای تحصیل در این کشور  و زندگی در آن جذب می کند.

لازم به ذکر است که ورود بدون ازمون ورودی/پرداخت شهریه مناسب و هزینه ی پایین تحصیل /اطمیمنان از ورود به بازار کار اوکراین پس از اتمام تحصیل / ارایه اموزش با کیفیت و سطح بالا و … از مزیت های کار در این کشور است.

 

هم چنین اموزش در این کشور به سه زبان انگلیسی ، اوکراینی و روسی تدریس خواهد شد.هم چنین محصلان در این کشور توانایی شرکت  در سمینارها و توسعه و سمپوزیوم ها و … در سایر کشورهای اروپایی و اینده ی کاری خوبی در سراسر جهان نه تنها در اوکراین خواهند داشت.

حال می خواهیم  شرایط تحصیلی در مدارس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را مختصرا برسی کنیم . در اوکراین تحصیلات لازم  از سن شش سالگی شروع می ‌شود و به مدت یازده سال ادامه پیدا می کند. سیستم آموزشی اوکراین به پنج مقطع  مهد کودک، ابتدایی، متوسطه، آموزش متوسطه و کارشناسی‌ ارشد تقسیم می‌شود.

در سال دوهزار و ده  طبق آمار در مجموع حدود پنجاه و شش درصد  کودکان از آموزش‌ های پیش از شروع دبستان استفاده ‌کرده‌ اند. تحصیل  در مدارس کشور اوکراین  ، شامل مدارس عادی و شبانه‌ روزی و بعضی مدارس از راه دور است .

مدارس عادی چند سالی است که از دوازده پایه تحصیلی  به ده  پایه تحصیلی تغییر کرده است. امروزه دوره آموزشی در  مدارس اوکراین به سه مقطع ابتدایی که  دوره ی آن چهار سال و راهنمایی که  پنج سال طول می کشد  و  هم چنین دوره ی تکمیلی که دو سال است، می باشد.

 

در مقطع کارشناسی ، خوشبختانه  دانشگاه های کشور  اوکراین تنوع زیادی در رابطه با رشته های مختلف دارند  می توان به طور قطعی گفت که در این کشور تمام رشته های مختلف و کارشناسی تدریس می شود که این موضوع گستردگی و توزیع بالا در رشته های دانشگاهی  ، مورد توجه متقاضیان تحصیل در اوکراین  قرار گرفته است. دوره کارشناسی در این کشور به مدت چهار سال است . در این مقطع عمدتا زبان تدریس اوکراینی و روسی می باشد .

 

جهت تحصیل دراین کشور  و در دانشگاه برای انتخاب رشته مهندسی، دروس فیزیک، شیمی ریاضی، نقشه کشی و برای رشته های پزشکی، شیمی،زیست شناسی، و برای علوم انسانی، تاریخ وادبیات در کنار آموزش زبان انگلیسی  و اوکراینی به زبان روسی هم تدریس می شود.

 

دانشجویان کارشناسی ارشد در اوکراین می توانند مدارک تحصیلی خود را از  دانشگاه های  معتبر اروپا اخذ کرده . در این صورت فرصت خوبی برای اخذ بورسیه تحصیلی در اوکراین  در مقطع دکترا خواهند داشت .دوره تحصیل کارشناسی ارشد در اوکراین هم مانند اکثر کشورها تقریبا ۲ ساله می باشد .

در صورتی که متقاضیان تحصیل  مدرک زبان انگلیسی نداشته باشند، لازم است که دوره های یک ساله تحصیلی زبان را اخذ کنند  و هزینه آنها حدودا هزارو دویست تا هزار و ششصد یورو خواهد بود  .

 

افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند و به اوکراینی و یا روسی مسلط نیستند لازم است مدرک آیلتس  شش تا شش و نیم را به دانشگاه ارائه دهند . دانشجویان کارشناسی ارشد در اوکراین مجوز کار در هفته در حدود بیست ساعت را دارند و میانگین حقوق بین هشت تا ده یورو به ازای هرساعت خواهد بود این درحالی است که متقاضیان در مقطع کارشناسی مجوز کار از پانزده تا چهل درصد را در هفته را خواهند داشت.

سوال مهم اینجا است که چه  نوع مدارکی برای ثبت نام در دانشگاه و اخذ دانش.جو  با هدف مهاجرت تحصیلی  به اوکراین  باید همراه داشت ؟

 

 1. فتوکپی از دیپلم و ریز نمرات دیپلم
 2. مبلغ  ۱۰۰$
 3. انگیزه نامه
 4. رزومه ی کاری
 5. ترجمه رسمی شناسنامه
 6. (مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور )
 • گواهی بهداشت عمومی
 • عکس
 • بلیط هواپیما
 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت بین المللی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • تمکن مالی
 • تهدنامه مالی حامی

 

با توجه به مقطعی که قصد  تحصیل در آن را دارید باید تمام مدارک تحصیلی پیشین را ارائه نمایید، به طور مثال برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارک و کپی مدارک تحصیلی متوسطه و دیپلم دوازده سال را ارائه کنید و یا برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدارک تحصیلی کارشناسی و دیپلم دوازده  ساله الزامی می باشد.

دانشجویان بین المللی مهاجرت تحصیلی به اوکراین  به این کشور اکثرا در انتخاب دانشگاه مواردی مانند موقععیت و رتبه دانشگاه، سطح تحصیلات و دانش کافی کادر اموزش و شرایط تحصیل در آن دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهند. لذا لازم است قبل از تصمیم برای ثبت نام در دانشگاه ابتدا اطلاعات کافی درباره ی دانشگاه های برتر آن کشور کسب کنند.

 

2020-12-14T12:05:57+03:30