حضانت در اوکراین

9 1 - حضانت در اوکراین

حضانت در اوکراین

در اینجا قصد داریم بدانیم آیا حضانت و سرپرستی در کشور اوکراین می تواند موجب اقامت در این کشور شود

فرزند خواندگی یعنی اعطای سرپرستی کودکان بی سرپرست تحت سرپرستی بهزیستی اوکراین  به خانواده هایی که واجدالشرایط قاعده و  قانون جاری به منظور  حمایت از این کودکان بی سرپرست باشند و همچنین دولت باید  صلاحیت آن خانواده ها را تایید نماید. در صورتی که وضعیت مراقبت و محافظت از فرزند و توانایی خانواده در جهت حفظ منافع فرزند تایید شود گزارش نهایی اماده گردیده و برای صدور حکم سرپرستی به دادگاه منعکس خواهد شد.

وپیکا و پیکلووانیا  به زبان اوکراینی به معنی حضانت و سرپرستی است یک نوع ویژه برای مراقبت از دولت در مورد کودکان زیر سن قانونی است که از مراقبت والدین محروم هستند. همانطور که می بینیم ، قانون  حضانت در اوکراین  این را به عنوان اعطای حقوق والدین به اشخاص ثالث ، که والدین یک فرزند نیستند ، می داند و این تنها زمانی ممکن است که کودک بدون مراقبت والدین خود باقی بماند.
این امر می تواند برای  مواردی که کودک تحت حضانت قرار گرفته شده تربیت زیر سن قانونی که به دلیل فوت یا بیماری والدین ، یا در صورت قطع حقوق والدین والدینشان ، بدون مراقبت والدین است  ، فراهم شود.هرساله تعداد زیادی از کودکان به دلایل متفاوت والدین خود را از دست می­دهند و ازسوی دیگر،بسیاری از افراد از داشتن فرزند به هردلیلی محروم می­باشند و تمایل به سرپرستی این کودکان را دارند؛‌

عنوان فرزند خواندگی یعنی پذیرفتن فرزندی که فرزند واقعی زن و شوهر محسوب نمی شود، در جوامع مختلف از سابقه ای بلند مدت و طولانی بهره مند است. در حقوق ایران، نهادی تحت عنوان فرزندخواندگی به این مفهوم که  کودک بی سرپرست در هرجهت یک فرزند واقعی تلقی شود وجود ندارد این دوره زمانی فراگیر شد که  در اروپا به جنگ جهانی اول باز می­گردد که در آن کودکان و زنان بی­شماری آواره شدند.

در مورد حقوق و وظایف والدین در اوکراین چه می توان کرد؟در اوکراین ، پدر و مادر هر دو بدون توجه به بودن یا نبودن در یک ازدواج با یکدیگر از حقوق و تکالیف برابر فرزندان خود برخوردارند. فسخ ازدواج یا والدینی که جدا از فرزند خود زندگی می کنند در دامنه حقوق والدین آنها تأثیر نمی گذارد و وظایف آنها را نسبت به فرزند خود تسکین نمی دهد.

بیشتر ایالت ها  در اوکراین از دادگاه های خود خواسته اند كه بدون در نظر گرفتن جنسیت والدین ، حضانت را براساس آنچه كه به نفع كودكان است ، تعیین كنند. اما غالبا مردان تفکر می کنند که مادران بیشتر تحت حضانت برای فرزندان خود را خواهند داشت  و دلیل آن هم این است که مادر در جست و جوی حضانت سر سخت تر است .
حال می خواهیم بدانیم مادر چگونه می تواند حضانت را از دست بدهد؟
در اینجا هفت مورد از رایج ترین دلایلی که  امکان دارد مادران حضانت فرزندان خود را از دست بدهند وجود دارد که به بیان آن ها می پردازیم یکی از موارد سوء مصرف مواد و اعتیاد است که دادگاه در صورت برسی سوابق و داشتن اعتیاد از دادن حضانت به مادر خودداری میکند./عدم همکاری مادر با پدر و بی توجهی به نحوه ی تربیت و شیوه ی زندگی آن کودک و اختلاف میان والدین/  نقض حقوق دادگاه و بی نوجهی به قوانینی که دادگاه برای حضانت کودکان به والدین متذکر می شوند./ اگر سوء استفاده ی عاطفی و یا جسمی به کودک تحمیل گردد و یا حتی از کودک به عنوان منافع شخصی استفاده از آن برای کسب در آمد از طرق غیر قانونی و … می تواند دلایل مهمی برای از دست دادن حضانت توسط والدین به ویژه مادر باشد.

مسائل بحث برانگیز درباره کودکان چگونه حل می شود؟چنین مسائلی ممکن است با انعقاد یک قرارداد دوستانه که توسط دفتر اسناد رسمی و یا در دادگاه تأیید شده است ، حل شود. اگر والدین دیگر توافق شما درباره تربیت کودک را نقض کنند ، می توانید ادعا کنید کودک با شما زندگی می کند.

چه اتفاقی می افتد که والدین نسبت به فرزند خود از حقوق برابر برخوردارند ، اما در مورد تربیت فرزند نظرات متفاوتی دارند؟بله ، والدین از حقوق برابر برخوردار هستند اما پس از طلاق ، ممکن است در مورد فرزندشان در شرایطی نابرابر قرار بگیرند. اغلب به نظر می رسد که تصمیم گیری در مورد کودک فقط توسط والدینی که با کودک زندگی می کنند گرفته می شود.

در زمینه ی موضوع طلاق پدر و مادر مسائلی وجود دارد به ویژه برای افراد متقاضی از اتباع خارجی این سوال وجود دارد که اگر حضانت فرزندی را قبوا کردند اما مجبور به طلاق شوند چه مواردی قابل بحث در دادگاه حل می شود؟ رایج ترین موضوعاتی که دادگاه در مورد کودک مورد بررسی قرار می دهد عبارتند از: تایید مکانی که کودک باید در آن زندگی کند توسط دادگاه /دسترسی به کودک یا اینکه والدین به چه شکلی در تربیت کودک ، مکان و زمان ارتباط آنها شرکت می کنند./خاتمه دادن به حقوق والدین/اجازه گرفتن کودک به خارج از کشور بدون رضایت یا همراهی والدین دیگر.
اگر کودک توسط والدین دیگر ربوده شود ، کودک را به خارج از کشور در محل اقامت دائم خود بازگرداند.
دور نگه داشتن کودک از والدین دیگر بدون خاتمه دادن به حقوق والدین دوم؛

مسئله این است که کودک پس از طلاق برای زندگی در اختیار افراد متقاضی  قرار گرفته است. اگر کودکی مدت طولانی با پدر و مادر زندگی می کند ، به مدرسه می رود ، به اوضاع معمول خود عادت می کند ، ادعا برای تغییر محل زندگی کودک دشوار است. اگر چنین اتفاقی بیفتد که طلاق اجتناب ناپذیر باشد و مسئله کودکان به طور حتم ظهور پیدا کند ، بسیار توصیه می شود که از قبل درباره آن فکر کنید.


 در این قسمت می خواهیم به شرایط اقامت از طریق حضانت در اوکراین بپردازیم . فرد متقاضی طبق قانون نباید تنها به منافع خود و هدفی که پیش رو دارد یعنی اقامت در کشور اوکراین فکر کند و با کودک بی سرپرست الزامی است همانند والدین خود برخورد کرده و وظایف خود را در این قبال به انجام برسانند.مسائل بحث برانگیز  و مواردی که طبق قانون باید رعایت شود ممکن است برای یک تبعه ی خارجی دشوار بوده باشد پس  این گونه مسائل درباره کودکان چگونه حل می شود؟چنین مسائلی ممکن است با انعقاد یک قرارداد دوستانه که توسط دفتر اسناد رسمی و یا در دادگاه تأیید شده است ، حل شود. اگر والدین دیگر توافق شما درباره تربیت کودک را نقض کنند ، می توانید ادعا کنید کودک با شما زندگی می کند.

برای اخذ اقامت اوکراین از طریق فرزند خواندگی  محدودیت سن وجود دارد و اگر فردی قصد دارد در اوکراین فرزندی را قبول کند باید بیشتر از بیست و پنج سال سن داشته باشد.

چند سوال متدوال در زمینه های مختلف مطرح شده است که آیا فرزند خواندگی  و حضانت در اوکراین می توان اقامت دائم و هم چنین تابعیت این کشور را به دست آورد؟
بله با پذیرش یک کودک به عنوان فرزند خوانده می توان در ابتدا اقامت دائم اوکراین و سپس منجر به دریافت  پاسپورت اوکراینی را بدست آورد.
 افراد و اشخاصی که در کلینیک های روانی یا ترک اعتیاد تحت درمان می باشند بعد از درمان می توانند اقامت در کشور اوکراین از راه فرزند خواندگی را بدست آورند؟
خیر یکی از شرایط فرزند خواندگی در کشور اوکراین سلامت روانی و جسمی فرد متقاضی میث باشد.
آیا اشخاصی که دارای حقوق و درامد به طور دائمی نمی باشند قادرند برای فرزند خواندگی د ر کشور اوکراین اقدام نمایند؟
خیر مسايل مالی برای دریافت کودک و فرزند خواندگی در اوکراین بسیار مهم است. و فرد باید از تمکن مالی برخوردار باشد

اوکراین یکی از کشورهایی است که یک فرد از تبعه  خارجی قادر است با قبول حضانت یک اوکراینی مستحق که  احتیاج به همیاری دارد و دادگاهی در اوکراین نیازمند بودن وی را تایید کرده اقامت اوکراین را دریافت کند. واضح است که این راه پیچیدگی ها و هم چنین فراز و نشیب هایی دارد که فرد متقاضی باید این سختی ها و فراز و نشیب هارا به جان بخرد.

برای آماده سازی فرد یا شخصی که دارای چنین شرایطی از نظر دادگاه باشد و هم چنین آماده کردن همه ی مدارک جهت ارائه ی ان ها به سازمان های مربوطه به عهده ی موسسه ها می باشد .و پس از دریافت اقامت و ادای دین نسبت به فرد موردنظر متقاضی در آینده  مسئولیت دیگری  به عهده  ندارد.

کشور اوکراین یکی از کشورهای قدرتمند و پر نفوذ شرق اروپا است و اقامت و تابعیت این کشور می تواند مزایا و امتیازات متعددی را برای متقاضیان به همراه داشته باشد.

لازم است مجددا یادآوری شود که اخذ اقامت از طریق فرزند خواندگی در اوکراین حقی است که توسط قانون اساسی این کشور به رسمیت شناخته شده است. اما این روش مهاجرتی به کشور اوکراین دارای پیچیدگی های حقوقی و اداری خاص خود می باشد

 

مزایا ی داشتن پاسپورت اوکراین از این طریق :

از مزایای داشتن پاسپورت اوکراین از طریق حضانت میتوان به

۱-سفر به کشورهای سطح بالا/اورپا و آمریکا

۲- گرفتن وام  از بانکهای داخلی یا خرید اجناس به صورت قسطی از فروشگاهها

۳- خرید ملک با مالکیت قطعی

۴- سهولت در ایاب و ذهاب و رفت و آمد مانند یک شهروند

۵-سهولت در اخذ ویزای شنگن  با وجود  عضویت در اتحادیه  اروپا اشاره کرد

بر اساس قانون کشور اوکراین، شهروندان خارجی به طرق مختلفی می توانند نسبت به اخذ اقامت این کشور اروپایی اقدام نمایند. اما قبل از هر اقدامی متقاضیان  مهاجرت به این کشور  بایستی با شرایط و الزامات مهاجرتی و اقامتی این کشور آشنا شوند تا بتوانند اقامت موفقی در اوکراین داشته باشند. اولا بایستی بین دو نوع اقامت اوکراین یعنی اقامت موقتی اوکراین و اقامت دائمی این کشور تمیز قائل شد.

چرا که  دوره  ی اقامت موقتی معمولا یک ساله و قابل تمدید بوده و در واقع گام اولیه و مرحله ضروری برای اخذ اقامت دائم اوکراین محسوب می شود. این نوع اقامت از طریق کار یا تحصیل و یا ماموریت های فرهنگی یا مذهبی به متقاضیان ارائه می شود. پس از گذشت چندین سال زندگی و اقامت مشخص در کشور اوکراین افراد می توانند با احراز شرایط اولیه متقاضی اخذ ویزای اقامت دائم اوکراین باشند. از این مرحله به بعد نیز دریافت تابعیت اوکراینی برای متقاضیان در دسترس می باشد.

 

روش اقامت از این طریق  حضانت در اوکراین

قانون ناظر بر شرایط و نحوه و روش  اعطای تابعیت به شهروندان کشور اوکراین و هم چنین متقاضیان خارجی قانون تابعیت کشور اوکراین است. در واقع تابعیت در اوکراین را به روش های مختلف و متعددی می توان به دست آورد. این راه ها و روش ها  شیوه هایی قانونی به منظور دریافت تابعیت کشور اوکراین می باشد و شامل روش هایی همچون  وراثت، ثبت و قبول تابعیت است  که هر کدام شرایط  خاص خود را دارد. این روش ها به شرح دیاگرام زیر است:

حال سوال متقاضیان این است که با استفاده از چه روشی فرزند خواندگی و حضانت  در اوکراین میسر می شود

فرزند خواندگی  در اوکراین قاعده و قانون خاص خود را دارد و در حقیقت این روش به این معنا می باشد که  کفالت کودکان و فرزندان  بدون سرپرست به خانواده های واگذار خواهد شد که تحت قوانین سازمان بهزیستی کشور اوکراین هستند. سازمان بهزیستی شرایط مادی و هم چنین  سلامت جسمانی و روحی خانواده ی موردنظر را بررسی می کند و گزارشی را شرح می دهد و به دادگاه ذیربط می فرستد. بعد از ان دادگاه ذیربط حکم نهایی را صادر می نماید.

بعد از صادر شدن حکم نهایی توسط دادگاه  فرزندخواندگی خانواده ی مورد نظر تایید یا رد خواهد شد. درصورتی که  فرزندخواندگی و واگذاری سرپرستی کودک بی سرپرست  به خانواده ی متقاضی تایید شود ، دراین مرحله خانواده ی مورد نظر قادرند نسبت به اخذ و دریافت  اقامت اوکراین  به روش  فرزند خواندگی در این کشور اقدام کنند.  برای انجام این مراحل می توان با تهیه نمودن اسناد و هم چنین مدارک موردنیاز به اداره و سازمان مهاجرت در اوکراین مراجعه رد و نسبت به اخذ اقامت کشور اوکراین اقدام نمود.

شاید سوال بسیاری از متقاضیان این باشد که چه اقدامی برای پیروزی در دادگاه و گرفتن  حضانت  می تواند میسر باشد، شما باید یک طرح والدین تهیه کنید و به قاضی  دادگاه نشان دهید که این برنامه به فرزند شما چه فایده ای دارد. یعنی طبق آن برنامه  چه امکاناتی برای فرزند خود از لحاظ تربیتی/ آینده ی کودک/ و … در نظر گرفته اید . ممکن است بخواهید یک وکیل را برای ایجاد برنامه خود استخدام کنید تا در دادگاه به نمایندگی از شما بپردازد. شما می توانید خودتان  نمایندگی  خود را انجام دهید کنید  حضانت را به دست آورید ، فقط باید یک برنامه حرفه ای تهیه کنید و آن را به خوبی ارائه دهید.

2020-12-14T12:08:01+03:30