انتخابات در اوکراین

2 1 - انتخابات در اوکراین

انتخابات در اوکراین

اوکراین به چه چیزی معروف است؟

اوکراین به استثنای روسیه بزرگترین کشور در اروپای شرقی است.  دلیل شهرت اوکراین تنش های مداومی است که این کشور با همسایه هایش در شرق و هم چنین  یک حادثه بزرگ هسته ای و تاریخ غنی آن است که آن را در هسته اصلی کشور اسلاوی شرقی قرار داده است. انتخابات در اوکراین در نیمه راه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد دوره ی  اول در سی و یک  مارس برگزار شد و دور دوم انتخابات در بیست و یک آوریل برگزار می شود.

در سی و یک مارس دوهزار و نوزده در این انتخابات هیچ‌کدام از کاندیداها اکثریت مطلق آراء را کسب نکردند، لذا دور دوم در بیست و یکم  آوریل برگزار خواهد شد.حال قبل از هرچیز می خواهیم بدانیم نوع دولت اوکراین چیست؟ نوع دولت این کشور جمهوری است که حالت واحد دارد و سیستم نیمه ریاست جمهوری برآن حاکم است.

رئیس جمهور زلنسکی  ZELENSKY کیست؟

لادیمیر زلنسکی با چهل و یک  سال سن تجربه بازیگری، کارگردانی هنری و تهیه‌کنندگی سریال‌های تلویزیونی را دارد. او ابتدا در تئاترهای دانشجویی نقش بازی میکرد، ابتدا  در رشته حقوق تحصیل می‌کرد و سپس به واسطه تیم هنری که با دوستانش تشکیل داده بود، در یک شوی تلویزیونی طنز با نام KVN شرکت کرد و به عنوان یک کمدین شناخته شد.
انتخابات ریاست جمهوری دوهزار و نوزده اوکراین در ۳۱ مارس و ۲۱ آوریل در یک سیستم دو دور برگزار شد. در مجموع سی و نه  نامزد برای انتخابات در اوکراین در زمینه ی رای گیری وجود داشت.  و نتایج قطعی آن پس از پنج  روز توسط کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین منتشر شد.ولادیمیر زلنسکی ۳۰.۲۴%،پترو پروشنکو ۱۵.۹۵% و نخست‌وزیر پیشین یولیا تیموشنکو نیز ۱۳.۴۰% از آرا را کسب کردند. نظرسنجی ها پیش تر از انتخابات پیروزی زلنسکی را پیش بینی می کرد (سوال این بود که چه کسی در دور دوم با او روبرو خواهد شد).

ظهور وی از زمان اعلام نامزدی در اواخر دسامبر قابل توجه است. شش یا هشت ماه پیش ، کارشناسان مرحله دوم انتخابات را بین پوروشنکو و نخست وزیر سابق یولیا تیموشنکو پیش بینی کردند که سوم شد.اوکراینی ها و دیپلمات های غربی در تلاشند بدانند که معنای ریاست جمهوری زلنسکی چیست اظهارات یک مقام ارشد اوکراینی – این است که زلنسکی  کمدین “با استعداد و باهوش است ، اما  مسئله این است که اگر پیروز شود چگونه حکومت خواهد کرد؟” –  این مسئله نظرات بسیاری را در این زمینه منعکس می کند.

در حال حاضر چه کسی اوکراین را اداره می کند؟رئیس جمهور اوکراین در حال حاضر این کشور  را اداره می کند و رهبر در این کشور وجود ندارد.
رئیس جمهور اوکراین قبل از زلنسکی چه کسی بود؟در ۱۸ ژوئن دوهزار و پانزده  یانوکوویچ رسماً از عنوان رئیس جمهور اوکراین محروم شد. ولدیمیر زلنسکی ، کمدین ، پس از شکست پوروشنکو ، در بیست مه دوهزار و نوزده  به عنوان رئیس جمهور اوکراین انتخاب  شد.

آیا اوکراین یک کشور جهان اول است؟
در واقع مفهوم جهان اول ، جهان دوم و جهان سوم در طول جنگ سرد توسعه یافت. جهان اول ناتو و کشورهای همسایه غربی بود. گسترش این مبحث مفصل است اما اوکراین هرگز به عنوان یک کشور جهان سوم در نظر گرفته نشده است.

چند بار انتخابات در اوکراین برگزار می شود؟
انتخابات ریاست جمهوری در این کشور پنج ساله است و طی انتخابات ریاست جمهوری اوکراین مشخص می شود که چه کسی به عنوان رئیس جمهور اوکراین برای پنج سال آینده خدمت می کند. از زمان تشکیل  رئیس جمهور اوکراین در سال هزار و نهصد ونود و یک  ، انتخابات ریاست جمهوری هفت بار  در سال های  ۱۹۹۱ ، ۱۹۹۴ ، ۱۹۹۹ ، ۲۰۰۴ ، ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ صورت گرفته است.

وظایف رئیس‌جمهور چیست / هر رئیس جمهور در هر کشوری که باشد وظایف مخصوص به خود را دارد که باید به درستی انجام دهد این وظایف برای اکثر ریاست جمهوری های کشورهای مختلف یکسان است اما مطابق با قوانین هر کشور ممکن است این وظایف کمی بیشتر و یا کمتر این وظایف می تواند  شامل روابط بین‌المللی، تعیین سیاست‌های خارجی، انجام مذاکرات و امضا معاهدات بین‌المللی باشد. رئیس‌جمهور با رای مستقیم مردم اوکراین برای یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شود. (گاه با انتخابات زودهنگام و گاه با انتخابات از قبل برنامه‌ریزی شده) فرد منتخب محدود به دو دوره متوالی ریاست‌جمهوری است.

اقامتگاه مخصوص  و رسمی رئیس‌جمهور کشور اوکراین  کاخ ماریینسکی می باشد. این اقامتگاه در شهرکیف ، پایتخت  اوکراین واقع می باشد . هم چنین از دیگر اقامتگاه‌ های رسمی و مخصوص رئیس‌جمهور می توان به  خانه چیمرز و هم چنین خانه بیوه گریان اشاره نمود .  هنگامی که  نمایندگان  خارجی به منظور بازدید رسمی قصد سفر به این کشور  را دارند مورداستفاده قرار می گیرد. دفتر ریاست ‌جمهوری اوکراین به صورت غیررسمی با عنوان بانکوا شناخته می‌شود که نام خیابانی است که این دفتر در آن قرار دارد. دفتر ریاست‌جمهوری وظیفه مشورت با رئیس‌جمهور در امور داخلی و خارجی و مسائل حقوقی را دارد.ولی در حال حاضر زلنسکی رئیس جمهور این کشور می باشد.

مطابق قانون اساسی ، كاندیدای ریاست جمهوری باید شهروند متولد طبیعی این کشور ،  سی و پنج سال سن و یا بالاتر باشد. این الزامات مانع از نامزدی زنان یا نامزدهای اقلیت نمی شود.استیضاح در اوکراین نیز همانند سایر کشورها برای ارزیابی عملکرد ریاست جمهوری به کار می رود. در اوکراین یک قدرت شناخته  شده توسط  قانون گذار است که اجازه اتهام رسمی علیه رئیس جمهور را می دهد. در ماده صد و یازده  قانون اساسی اوکراین ذکر شده است که : “رئیس جمهور اوکرایندر صورتی که او مرتکب خیانت دولتی یا جرم دیگری  بشود. ” ممکن است  با روش استیضاح از مقام  ریاست جمهوری برداشته شود.

وضوع برکناری رئیس جمهور اوکراین از سمت خود با روش استیضاح توسط اکثریت اعضای قانون اساسی رادای  اوکراین ، که در مجموع دویست و بیست و شش رأی است ، آغاز شده است.  برای انجام تحقیقات ، Rada Verkhovna اوکراین کمیسیون تحقیق موقت ویژه ای را تشکیل می دهد که ترکیب آن شامل یک دادستان ویژه و بازرسان ویژه است.چه کسی رئیس جمهور بعدی اوکراین خواهد بود؟از آنجا که هیچ یک از کاندیداها اکثریت آرا را به دست نیاوردند ، دور دوم بین دو کاندیدای برتر ، ولدیمیر زلنسکی ، که نقش رئیس جمهور اوکراین را در یک کمدی تلویزیونی محبوب و رئیس جمهور فعلی ، پترو پوروشنکو ، در ۲۱ آوریل ۲۰۱۹ برگزار کرد ، برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور اوکراین چه مقدار درآمد دارد؟برای خدمات آنها به ایالت ، رئیس جمهور سالانه حقوق ناخالص بیست و هشت هزار  (۲۸۰۰۰ )پوند در ماه یا سیصد و سی و شش هزار (۳۳۶،۰۰۰) در سال اختصاص می یابد. تمام بازدیدهای رسمی و ایالتی توسط رئیس جمهور توسط هواپیماهای ریاست جمهوری اوکراین انجام می شود. برسی فساد در هر کشوری می تواند موضوعی طولانی و بحث برانگیز باشد. اوکراین نیز دچار فساد است براساس اعلام آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) ، علل اصلی فساد در اوکراین سیستم عدالت ضعیف و یک دولت بیش از حد کنترل نشده و شفاف همراه با روابط تجاری و سیاسی و یک جامعه مدنی ضعیف است. فساد به طور منظم در رسانه های اوکراین بحث می شود. و یکی از دغدغه های این کشور  رفع مشکل فساد در اوکراین است.

 

 

2020-12-14T12:05:19+03:30